۱۰ تمرین گفتار درمانی که می‌توان در دوران قرنطینه در منزل انجام داد

۱۰ تمرین گفتار درمانی که می‌توان در دوران قرنطینه در منزل انجام داد

مهارت‌های گفتاری اغلب کودکان از دوره‌های سنی مشخصی شروع به رشد می‌کند.

عدم تولید اصوات کودکانه( یا به اصطلاح غان و غون کردن) در سن چهار ماهگی و یا عدم واکنش به گفتار دیگران در سن نُه ماهگی، ممکن است از علایم تأخیر در تکلم کودک باشند.

 

10 تمرین گفتار درمانی که می‌توان در دوران قرنطینه در منزل انجام داد

 

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم هم دچار مشکل تأخیر در تکلم هستند.

با وجود این، تمرینات و منابع تمرینی متعددی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانیم به رشد گفتار کودکان کمک کنیم. یکی از این منابع تمرینی روش گفتار درمانی است.

در این مقاله قصد داریم به معرفی ۱۰ تمرین گفتاری بپردازیم. این تمرینات، به ویژه در این روزها که دسترسی به گفتار درمانگر امکان‌پذیر نیست، برای استفاده در منزل مناسب می‌باشند.

 

گفتاردرمانی چیست؟

گفتاردرمانی عبارت است از نوعی روش درمان که توسط گفتار درمانگر انجام می‌گیرد و هدف آن کمک کردن به کودکان برای بهبود مهارت‌های زبانی می‌باشد.

از این روش، برای ارتقای روانی یا سرعت کلام و نیز طرز بیان آواها استفاده می‌شود. علاوه بر این، گفتاردرمانی به بهبود درک مطلب کودک هم کمک می‌کند.

هدف نهایی تمرینات گفتاری، توان‌بخشی به کودک برای برقراری ارتباط واضح و قابل فهم است. کودکان به کمک این روش، تفسیر و فهم زبان را می‌آموزند.

 

چه اتفاقی در زمان گفتاردرمانی کودکان نوپا روی می‌دهد

کمک متخصص گفتار، مهم‌ترین بخش درمان به حساب می‌آید. گفتاردرمانگرها می‌توانند به کودکان در بهبود مشکلات زبانی و گفتاری یاری برسانند.

 

در گام نخست درمان، گفتاردرمانگر، از مناسب‌ترین روش برای بررسی و ارزیابی موقعیت فرد استفاده می‌کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • استفاده از تابلوهای تصویری
 • نوشتن کلمات و حروف
 • تمرین دادن ماهیچه‌های صورت به منظور بهبود کیفیت طرز ادای کلمات
 • تنظیم یا تعدیل آهنگ صدا
 • درک زبان بدن

این تکنیک‌ها به گفتاردرمانگر کمک می‌کنند تا بر اختلالات مربوط به مهارت ارتباط اجتماعی بیمار متمرکز شود و نیز رفتارهای زبانی او را اصلاح کند.

از سوی دیگر، تکنیک‌های فوق موجب افزایش پذیرش اجتماعی در کودک می‌شوند.

گفتاردرمانگرها، جهت اعمال و پیاده‌سازی روش‌های فوق، به همکاری با سرپرست‌های کودکان می‌پردازند تا بهترین روش درمانی را پیدا کنند.

 

کودکان مبتلا به اوتیسم، از طریق گفتاردرمانی، بیش از پیش نسبت به محیط اجتماعی خود آگاهی می‌یابند.

 

با این که اثربخشی روش‌های درمانی فوق به صورت تکی هنوز به اثبات نرسیده، تحقیقات نشان می‌دهند که ترکیب آنها می‌تواند در درمان اختلالات زبان و گفتار کودک موثر باشد.

 

از آنجا که روش‌های متعددی برای گفتاردرمانی پیشنهاد شده است، وظیفه گفتاردرمانگر این است که روش مناسب را شناسایی کرده و از آن برای درمان استفاده کند.

 

علاوه بر کمکی که کودک از متخصص دریافت می‌کند، می‌توانیم از راه‌های دیگری هم نام ببریم که برای استفاده در منزل موثر و مناسب هستند. این روش‌ها ۱۰ عدد هستند و به شرح زیر فهرست شده‌اند (دهمین تمرین نسبت به آنهای دیگر برای کودکان جذاب‌تر است و آنها را بیشتر در فرایند درمان درگیر می‌کند):

 

 • با کودکان خود تعامل داشته باشد.

 • از همان بدو تولد با آنها سخن بگویید و زمانی که با زبان کودکانه خود شروع به غان و غون می‌کنند، جواب آنها را بدهید. کودکان هنگامی که بر ارتباط تمرکز می‌کنند، ترغیب به سخن گفتن می‌شوند. دقت کنید که نباید بچه‌ها را وادار کنید که در لحظه چیزی بگویند.

داشتن تعامل روزمره به فرزند شما کمک می‌کند تا بفهمد چه واکنشی را در چه زمانی باید نشان دهد. تقلید یا تکرار صدا و حرکات طبیعی‌ترین راه آموختن گفتار است. تمرین تعامل کودک را تشویق به تقلید صدا و حرکات می‌کند.

 

 • آواز خواندن

 • یکی دیگر از راه‌های تشویق کودک به سخن گفتن است. آوازها تمرینات خوبی برای یادگیری و به یاد سپردن کلمات هستند. به علاوه، آواز در تقویت مهارت‌های شنیداری هم مفید است.

با خواندن آواز می‌توانید دایره لغات بچه‌های خود را بالا ببرید. وزن شعر آواز وسیله‌ای خوب برای دست یافتن به این هدف است.

 

 • کتاب خواندن

 • یک راه مفید دیگر برای تقویت مهارت گفتار در کودک است. خواندن کتاب‌های مصور و مناسب سن، توجه کودک را جلب کرده و او را متمرکز می‌کند. همزمان که شما در حین خواندن کتاب مصور، به نام چیزهای موجود در کتاب اشاره می‌کنید، کودک شما یک راهنمای تصویری پیش روی خود دارد.

این روش، کودک را ترغیب به آموختن واژه‌های جدید می‌کند. کتاب خواندن، درست مانند آواز خواندن دایره لغات کودک را بالا می‌برد.

 

 • کارهای روزمره خودتان را توصیف کنید.

 • زمانی که با کودک خود به فروشگاه می‌روید، به سبزیجات اشاره کرده و نام آنها را به زبان آورید. وقتی که مشغول آشپزی هستید، برای او فرایند آشپزی را توضیح دهید یا هنگام تمیز کردن خانه، به اشیاء داخل خانه اشاره کنید. یادتان باشد که این موارد را با زبانی ساده و رسا توصیف کنید.

قصه‌گویی هم می‌تواند در تشویق کودک به سخن گفتن موثر باشد و او را ترغیب کند تا اطلاعات بیشتری را با شما به اشتراک بگذارد. می‌توانید امور روزمره را به داستان‌هایی کوچک تبدیل کنید و در عین حال، چیزهای جالبی به این داستان‌ها بیفزایید.

 

 • محدود کردن دسترسی

 • کودک به چیزهایی مثل اسباب‌بازی یا غذا، می‌تواند او را تشویق به درخواست کمک کند.
 • هایدی، که گرداننده و کارشناس سایت Mommy Speech Therapy است، چنین روش‌هایی را برای به سخن آمدن کودک بسیار مفید می‌داند.

این تکنیک، فرصتی است که به بچه‌ها کمک می‌کند تا نحوه درخواست چیزی را از همان دوران کودکی بیاموزند.

شگردهایی از این دست، محرک‌هایی خوب برای به سخن آوردن کودک به شمار می‌آیند.

 

 

 • گوش دادن به حرف‌های کودک کاری بسیار مهم و ضروری است. به بچه‌ها وقت دهید تا به گفته‌های شما بیندیشند و پاسخی برای آن آماده کنند.
 • در این هنگام، سعی نکنید که بلافاصله سکوت بین خودتان و فرزندتان را بشکنید.

 

 • تولید صداهای بچگانه با حروف الفبا از روش‌هایی است که مندی، از نویسندگان سایت com، آن را به والدین پیشنهاد کرده است.
 • او بر این باور است که تولید صدای بچگانه با حروف الفبا، تمرین خوبی برای یادگیری مقدمات گفتار است. علاوه بر صداهای تولیدشده، اشکالی که والدین با لبهایشان در حین ادای حروف تولید می‌کنند به بچه‌ها کمک می‌کنند تا ماهیچه‌های صورتشان را تمرین دهند و از این طریق یک گام به طرز بیان درست کلمات نزدیک‌تر شوند.

 

 • استفاده از تکنولوژی هم می‌تواند مفید باشد. ابزارهای زیادی در دنیای مجازی وجود دارند که هم در فرایند گفتار درمانی به ما کمک می‌کنند و هم سرگرم‌کننده هستند. می‌توانیم از اپلیکیشن‌هایی مانند  Speech Therapy هم در فرایند درمان استفاده کنیم. این اپلیکیشن را می‌توانید با موبایل یا تبلت دانلود کنید و از آن برای درمان کیفیت گفتار در منزل بهره ببرید.

اپلیکیشن  Speech Therapy با استفاده از فیلترهای سرگرمی، کودک شما را بیشتر از هر چیزی در فرایند یادگیری درگیر می‌کند و از این طریق، روش ادای درست کلمات را به آنها می‌آموزد.

 

 

 

 • درگیر کردن بچه‌ها در فعالیت‌های فیزیکی هم یک روش گفتاردرمانی به حساب می‌آید. استفاده از ماهیچه‌های مربوط به صورت، طرز ادای کلام را در کودکان ارتقا می‌بخشد، مثلاً می‌توانید با فرزند خود حباب کف درست کنید. همچنین، تمرین تکرار کلمات جلوی آینه، به کودک کمک می‌کند تا طرز بیان شما را تقلید کرده و نحوه تلفظ صحیح حروف را بیاموزد.

تقلید آواها و حرکات یکی از موثرترین راهکارها برای آموزش گفتار به کودکان است. زمانی که در منزل هستید، سعی کنید مهارت‌های تقلید آوا و حرکات بچه‌ها را تقویت کنید.

 

 • سوالات زیادی از کودک بپرسید. اطمینان حاصل کنید که بیشتر پرسش‌های شما شامل علاقه‌مندی‌های کودک می‌شود، زیرا کودک از این طریق تشویق به گفتگو می‌شود. همچنین، می‌توانید گفته‌های بچه را تکرار کنید و مکالمه را بر اساس آن بسط دهید. این روش، به بچه‌ها کمک می‌کند تا بدانند در چه زمانی چه چیزهایی را به زبان بیاورند.

 

 

 

 

Our Score
Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *