گفتار‌درمانی راهی برای جراحی‌های غیر‌ضروری |

درمان اختلالات صوت با گفتار درمانی

گفتار‌درمانی راهی برای جراحی‌های غیر‌ضروری

۱۰ درصد جامعه به اختلال‌های ارتباطی دچار می‌شوند

 

 

 

ارجاع به موقع به متخصصان گفتار درمانی موجب حذف جراحی‌های مرتبط با اختلالات ارتباطی مثل مشکلات تکلم و شنوایی می‌شود.

 

 

 

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اکبر‌ دارویی عضو هیأت علمی گروه گفتار‌درمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: ۱۰ درصد افراد جامعه دچار مشکلات ارتباطی نظیر مشکل در صحبت کردن، مشکلات شنوایی، ارتباط با دیگران و سایر موارد هستند که از این میان یک درصد از افراد جامعه از لکنت زبان رنج می‌برند.
وی ادامه داد: لکنت از جهت روانی، اجتماعی، تحصیلی و شغلی فرد را عقب می‌اندازد و عوارض متعددی در پی دارد که اگر جایگاه گفتار‌درمانی شناخته شود و افراد با مشکلات متعدد گفتاری به موقع مراجعه کنند بسیاری از مشکلات حل و از عوارض آن کاسته می‌شود.
دارویی اظهار داشت: مشکلات تلفظی، مشکلات در صوت، صدا و حنجره افرادی که با صدای خود کار می‌کنند نظیر معلمان، قاریان، مجریان و سایر مشاغل بسیار دیده می‌شود که اگر این افراد به موقع به گفتار‌درمانگران مراجعه کنند، از اعمال جراحی مصون می‌مانند.
وی افزود: گفتاردرمانی و شناخت جایگاه و خدمات گفتاردرمانگران در جامعه، نظام سلامت و پزشکان متخصص حائز اهمیت است، زیرا زبان اولین گام ارتباطی است و افراد با مراجعه زودهنگام به گفتاردرمانگران از بسیاری از عوارض در امان هستند.
دارویی اضافه کرد: آمار بالای سالمندی، سکته‌های مغزی، آلزایمر و سایر موارد زمینه‌ساز اختلالات گفتاری، اختلالات بلع و موارد دیگر است که اگر جایگاه گفتاردرمانی در این عرصه‌ها شناخته شود، بسیاری از عوارض در اختلالات و بیماری‌های متعدد به حداقل می‌رسد.
وی در ادامه توضیحاتش تصریح کرد: گفتاردرمانی رشته‌ای از توانبخشی است که بدون دخالت دارو و جراحی بسیاری از اختلالات گفتاری را برطرف می‌کند. امیدواریم جامعه پزشکی، متولیان سلامت و رسانه‌ها برای ارتقاء سلامت هر چه بیشتر خدمات گفتاردرمانی را به جامعه و رشته‌های پزشکی وابسته معرفی کنند.
وی همچنین گفت: در پانزدهمین همایش گفتاردرمانی ۱۸۰ مقاله به دبیرخانه و سایت همایش ارسال شد که با داوری متخصصان، ۷۷ مقاله به عنوان پوستر، ۱۸ مقاله به عنوان سخنرانی و ۳ پنل با حضور افراد بین رشته‌ای مورد تبادل نظر و هم‌اندیشی تخصصی قرار گرفتند.
دارویی یادآور شد: با توجه به آمارهای اختلالات گفتاری، بیماری‌های طیف اوتیسم، فلج مغزی، عقب ماندگی‌های ذهنی، ناشنوایی و سایر بیماری‌ها، نباید از مداخله‌های گفتار‌درمانی غافل شده و سن طلایی درمان را از دست دهیم.
Our Score
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *