گرفتگی صدا را چطور درمان کنیم ؟

درمان گرفتگی صدا

گرفتگی صدا را چطور درمان کنیم ؟

 

 

 

 

 

 

نکته مهم :  گرفتگی را ابتدا باید توسط متخصصین مربوطه بررسی کنید و درمان را از آنها بخواید

این مقاله فقط یکسری راهکارهای علمی هستش که توصیه میشه و راه اصلی درمان درمان پزشکی هستش

 

 

 

 

 

 

گرفتگی صدا به روش‌های سنتی و دارویی درمان می‌شود ؛ برخی مواد غذایی هم می‌توانند در تشدید و یا کاهش گرفتگی صدا موثر باشند

گرفتگی صدا را چطور درمان کنیم ؟به گزارش خبرگزاری صداوسیمای استان سمنان ، تار‌های صوتی که نوار‌های کوچک ماهیچه‌ای در گلو هستند، با تنفس حرکت می‌کنند و هنگام حرف زدن دچار لرزش می‌شوند. وقتی صدا می‌گیرد که چیزی مانع از انجام درست لرزش آن‌ها شده است. این چیز معمولا التهاب است (در اثر داد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه، حرف زدن زیاد با صدای بلند، فریاد زدن بر سر کودکان یا حتی آواز خواندن با صدای بلند). سرفه نیز مانند گرفتگی صدا ممکن است بر اثر پدیده رفلاکس یا برگشت اسید معده اتفاق بیفتد که در این گونه موارد بادرمان مشکل رفلاکس، سرفه نیز برطرف می‌شود.
ورم تار‌های صوتی ممکن است به دلایل گوناگونی مثل سرماخوردگی‌های ویروسی، عفونت گلو وسینوزیت، استفاده بیش از حد از گلو وحنجره مثل داد و فریاد کردن و صحبت کردن با صدای بلند به مدت طولانی، پدیده رفلاکس یا برگشت غذا از معده به مری (در این افراد گرفتگی صدا در اول صبح بیشتر است و علاوه برآن علائم دیگری هم مثل سوزش سردل یا بدبو و بدمزه شدن صبحگاهی دهان وجود دارد)، دود سیگار، حساسیت‌های غذایی، دارویی یا فصلی، تغییرات یا مشکلات هورمونی و بالاخره اضطراب و استرس اتفاق بیفتد.

راه‌های درمان گرفتگی صدا

گرفتگی صدا را چطور درمان کنیم ؟* سکوت کامل بهترین راه بهبود گرفتگی صداست. لااقل از پچ پچ کردن و فریاد زدن بپرهیزید. پچ پچ فشار زیادی بر تار‌ها وارد می‌آورد. اگر لازم است، با صدای آرام حرف بزنید.

* با مرطوب نگاه داشتن گلو گرفتگی آن را درمان کنید. استنشاق بخار آب داغ از درمان‌های بسیار موثر است. از دوش آب گرم یا دستگاه بخور کمک بگیرید. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب از خشک شدن هوای آن جلوگیری می‌کند.

* اگر مشکل صدای شما به خاطر برگشت غذا از معده به مری است، شب‌ها موقع خواب سرتان را کمی بالاتر از بدن قرار دهید، ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب از خوردن خودداری کنید و با تجویز پزشک از دارو‌های آنتی اسید مثل شربت آلومینیوم- ام- جی استفاده کنید.

* در درون بدن هم به آب کافی نیاز دارید؛ خوردن آب را به قدری زیاد کنید تا ادرار بی رنگ شود. خوردن روزانه ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب کافی است.

* اگر دچار گرفتگی صدا در اثر سرماخوردگی شده اید، سوپ مرغ یا سیر بخورید. گرمای آن گلو را مرطوب می‌کند و سیر کم کننده ترشح مخاطی است.

* دارو‌های کاهش دهنده ترشحات مخاطی بخورید. اما مصرف دارو‌های ضد حساسیت باعث خشکی گلو می‌شوند. دارو‌های ضد احتقان هم در کاهش مخاط موثرند. اما درصورتیکه بیماری قلبی دارید قبل از مصرف آین دارو‌ها با پزشک مشورت کنید، چراکه بعضی دارو‌های ضد احتقان باعث بالا رفتن فشارخون می‌شوند.

* به نوعی بدترین دارو در این زمان خوردن آسپرین است. در التهاب ناشی از سرماخوردگی تار‌های صوتی، آسپرین باعث ازرده شدن بیشتر آن‌ها می‌شود و گرفتگی صدا را تشدید می‌کند. در صورت لزوم از مسکن‌های دیگر استفاده نمایید.

* سرفه کردن گرفتگی گلو را تشدید می‌کند. برای جلوگیری از سرفه کردن و آسیب بیشتر به تار‌های صوتی، از دارو‌های ضد سرفه و خلط آور استفاده کنید.

* از آب نمک برای رفع گرفتگی صدا استفاده کنید ؛ برخلاف عقیده شایع، قرقره کردن با دهانشویه، عملا گرفتگی صدا را بیشتر می‌کند. بیشتر دهانشویه‌ها دارای الکل هستندو تار‌های صوتی را بی آب می‌کنند. البته محلول‌های قرقره اصلا به تار‌های صوتی نزدیک هم نمی‌شوند بلکه خود عمل قرقره کردن مضر است، چون تار‌های صوتی را به هم زده و تورم آن‌ها را بیشتر می‌کند. ولی شست وشوی دهان و بینی با محلول آب و نمک رقیق یا سرم شست وشو، انجام این کار به صورت روزانه باعث پاک شدن راه‌های تنفسی و سینوس‌ها از عوامل بیماری زا و حساسیت زا می‌شود؛ لذا هم در پیشگیری و هم در درمان بیماری‌های تنفسی و سرفه ناشی از آن بسیار موثر است

* استفاده از دستگاه بخور در اتاق خواب و محیط منزل با مرطوب نگه داشتن هوا کمک زیادی به نرم شدن صدا می‌کند. به یاد داشته باشید غرغره کردن دهانشویه‌ها ممکن است باعث بدتر شدن مشکل شود.

چی بخوریم؟

گرفتگی صدا را چطور درمان کنیم ؟* اسفناج پخته، سرفه‌های خشک را التیام بخشیده، گرفتگی صدا را مرتفع و آسم را درمان می‌کند و سرما خوردگی را معالجه می‌نماید.

* جوشانده دانه به، سینه درد، سرفه و گرفتگی صدا را درمان می‌کند.

* جوشانده تره توام با شکر، دستگاه تنفس را تقویت نموده و گرفتگی صدا و گلو درد را درمان می‌کند.

* سیب دستگاه تنفس را تقویت کرده ، گرفتگی صدا و اختلالات تنفسی را درمان می‌ کند.

* آب نخود پخته توام با نمک، درمان کننده سینه درد، گرفتگی صدا و التیام دهنده سرفه است.

* ریشه و گل و برگ ختمی را به عنوان نرم کننده‌ی سینه و شکم به کار می‌برند و برای معالجه زکام گلو درد مصرف می‌نمایند و گرفتگی صدا را برطرف می‌کند.

* جوشانده برگ کرفس گرفتگی صدا را درمان می‌کند.

* بامیه یا بامیا به علت داشتن لعاب سینه‌های خسته و کوفته را نرم و گرفتگی صدا و آواز را باز و با لعاب خود، معده و روده را جارو کرده، نرم می‌کند.

چی نخوریم؟

گرفتگی صدا را چطور درمان کنیم ؟* کافئین موجود در قهوه، کولا و شکلات یک عامل خشک کننده گلو است و کمکی به تار‌های صوتی نمی‌کند.

* از خوردن غذا‌های تند، ترش و پرادویه خودداری کنید. غذا‌هایی مثل سوپ مرغ و سبزیجات و اسفناج پخته مفید است. مکیدن دانه‌های «به» نیز برای نرمی صدا موثر است، ولی نباید دانه‌ها را بجوید یا قورت دهید.

* در برخی موارد فرد دچار سرفه خشک می‌شود که می‌تواند ازدارو‌های سرکوب کننده مکانیسم سرفه مثل شربت دکسترومتورفان، قطره کلوبوتینول و شربتی گیاهی حاوی عصاره پیچک (با نام تجارتی پروسپان) استفاده کند.

پیشنهادهای گیاهی برای درمان گرفتگی صدا بدون دارو

گرفتگی صدا را چطور درمان کنیم ؟۱- درمان گرفتگی صدا با شیر و ترنجبین

یکی از نسخه‌های قدیمی مصرف شیر است؛ شیر تازه با شکر یا ترنجبین برای درمان گرفتگی صدا مفید است.

۲- درمان گرفتگی صدا با زنجبیل

یک قاشق سوپ خوری زنجبیل خردشده را در یک فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید، آن را از صافی بگذرانید و به آن عسل اضافه کنید. روزی ۳ بار این دمنوش را بنوشید.

۳- درمان گرفتگی صدا با عسل

۲ قاشق سوپ خوری عسل را با مقداری فلفل سیاه داخل یک لیوان آب گرم حل کنید و آن را چند بار در روز میل کنید.

روش دوم استفاده از عسل برای درمان گرفتگی صدا:مقدار مساوی عسل و عرق شاهسپرم (از خانواده ریحان) را مخلوط کرده و روزی سه بار بخورید.

۴- درمان گرفتگی صدا با قرقره سرکه سیب

از محلول سرکه و آب به میزان برابر برای قرقره دست کم ۲ بار در روز استفاده کنید.

۵- درمان گرفتگی صدا با فلفل قرمز

نصف قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز را با ۱ قاشق سوپ خوری عسل مخلوط و به آرامی میل کنید.

۶- درمان گرفتگی صدا با عسل و آب لیمو

یک قاشق سوپ خوری عسل و آب لیمو را در یک فنجان آب ولرم حل کنید و چند بار در روز از این محلول بنوشید.

۷- درمان گرفتگی صدا با سیر

سیر یکی از اصلی‌ترین ترکیبات درمانی برای مشکلات مربوط به سرماخوردگی و دستگاه تنفسی است، پس برای درمان گرفتگی صدا یک حبه سیر را دو نیم کنید و هر تکه را در یک طرف دهان بگذارید. درحالی که به آرامی آن را می‌جوید، آب سیر را بمکید تا التهاب تسکین یابد و درمان سریع‌تر حاصل شود.

Our Score
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.