چگونه گقتار کودک خود را تقویت کنیم؟

گفتار درمانی کودک ۴ ساله | حرف زدن کودک ۵ ساله

چگونه گقتار کودک خود را تقویت کنیم؟

 

 

گفتار درمانی به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به صدای کودک،

شکاف کام و یا هرگونه اختلال گفتاری دیگر می‌پردازد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ کیفیت و کمیت تعامل گفتاری بین والدین و کودکان بر روی زبان و تولید کودکان تأثیر می‌گذارد.

والدین باید تحریک گفتار را زودهنگام و در فاصله کوتاهی پس از تولد کودک آغاز کنند، چراکه برخورداری از کلام روان، هنری است که آموختن آن از بدو تولد آغاز می‌شود.

با توجه به این که کودک ابتدا حروف الفبا را با تکیه بر صداهای گفتاری فرا می‌گیرد، می‌توان گفت که خواندن و نوشتن هم بر اساس گفتار فراگرفته می‌شوند.

اگر کودک صداهای گفتاری را اشتباه تلفظ کند، احتمال این که دچار ضعف تحصیلی شود، افزایش می‌یابد، بنا براین رشد گفتار و زبان کودک را باید از بدو تولد تا ۲ سالگی تقویت کرد.

کودکان نیاز دارند همراه با صداها و کلمات منفرد، الگوهای صحبت را نیز یاد بگیرند،بنابراین وقتی کودک، تولید صدایی را از روی قصد و میل آغاز می‌کند، والدین برایش حرف بزنند و سپس منتظر بمانند تا او جواب دهد و بدین ترتیب کودک را برای مکالمه تمرین دهند.

میزان یادگیری تکلم کودکان همانند سایر ابعاد رشدشان تا حدود بسیاری با یکدیگر متفاوت است و به عواملی مانند طبیعت و رشد جسمی قسمت‌هایی از بدن که در امر تکلم دخالت دارند و نیز توانایی هوشی و یا وجود انگیزه از سوی محیط بستگی دارد.

نکته: اختصاص زمانی برای صحبت با کودک آنهم بطور مستقیم بسیار اهمیت دارد و قوه تکلم او را تقویت می‌کند و توصیه می‌شود حین صحبت به او نگاه کنید تا حس کند که شما منحصراً به او توجه دارید؛ این کار به او کمک می‌کند تا حالت‌های صورت را یاد گرفته و با گفتار همراه کند.

Our Score
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *