پولیپ حنجره چگونه درمان میشود؟ ، مراقبتهای بعد از عمل حنجره

پولیپ حنجره چیست | علائم پولیپ حنجره

پولیپ حنجره چگونه درمان میشود؟ | مراقبتهای بعد از عمل حنجره

 

 

فهرست مطالب

 

 

پولیپ تارهای صوتی که پزشکان از آن به عنوان پولیپ حنجره یاد می‌کنند، وضعیتی است که در کودکان و نوجوانان غیرعادی است. آنها توده‌ها یا ضایعات خوش خیم از نوع غیر سرطانی هستند که روی سطح تارهای صوتی قرار دارند.

پولیپ تارهای صوتی اغلب با گره‌های تار صوتی یا ندول‌ها به اشتباه گرفته می‌شوند، چرا که هر دو این شرایط اغلب پس از استفاده طولانی مدت و نادرست از جعبه صدا ایجاد می‌شوند. اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که پولیپ‌ها معمولاً بزرگتر از ندول‌ها هستند و بیشتر شبیه تاول بوده و متورم به نظر می‌رسند (در حالی که گره‌ها بیشتر شبیه پینه به نظر می‌آیند).

پولیپ تارهای صوتی تومورهای کوچک، صاف، نازک و صورتی مایل به سفید هستند که در یک سوم میانی تارهای صوتی و در سطح فوقانی فضای داخلی حنجره قرار دارند.

علائم پولیپ حنجره

علائم و نشانه‌های پولیپ تارهای صوتی یا پولیپ حنجره شامل صدای کشیده یا نفس گیر است. پولیپ باید در فردی که ندول تارهای صوتی دارد و به صوت درمانی پاسخ نداده در نظر گرفته شود.

پولیپ حنجره، اگرچه به طور جدی بر سلامت بیمار تأثیر نمی‌گذارد، اما می‌تواند بر روی صدا نقش داشته باشد، به ویژه برای کسانی که کارهایی را انجام می‌دهند که اغلب مجبور به برقراری ارتباط هستند.

علت ابتلا به پولیپ حنجره

تصور می‌شود پولیپ تارهای صوتی نتیجه استفاده مزمن از صدا باشد. افرادی که در آنها ندول‌های تارهای صوتی تشخیص داده شده و به صدا درمانی پاسخ نداده باشند ممکن است در واقع پولیپ داشته باشند.

استفاده بیش از حد از صدا مانند صحبت کردن با صدای زیاد یا بلند اغلب علت این رشد است، اما پولیپ حنجره همچنین می‌تواند ناشی از سرفه مداوم، رفلکس اسید یا آلرژی باشد. اگر حرفه شما ایجاب می‌کند که دائما و با صدای بلند صحبت کنید در مشاغلی مانند معلمی، روحانیت، وکالت و فروشندگی در معرض خطر بیشتری برای ایجاد ندول تارهای صوتی، کیست یا پولیپ قرار دارید. خوانندگان نیز به دلیل ایجاد صداهای آوازی بالا در معرض خطر هستند. در صورت عدم درمان، توده‌ها می‌توانند منجر به فشار صدا شوند زیرا بدن شما تلاش می‌کند تا آسیب وارد شده را جبران نماید.

بیماری ریفلاکس معده (GERD)همچنین می‌تواند علائم پولیپ تارهای صوتی را بدتر کند.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده، علت پولیپ حنجره نیز به این دلیل است که بیمار سابقه طولانی لارنژیت مزمن دارد.

تشخیص پولیپ حنجره

تشخیص پولیپ تارهای صوتی اغلب با لارنگوسکوپی یا استروبوسکوپی انجام می‌شود، آزمایشاتی که جعبه صدا را در حالی که کودک شما بیدار است در حالت هوشیاری قرار دهد مورد بررسی قرار می‌دهند. به ندرت از میکرولارنگوسکوپی برای تشخیص این وضعیت استفاده می‌شود.

  1. لارنگوسکوپی: پزشک یک دوربین رشته‌ای مانند را در بینی و گلوی کودک شما قرار می‌دهد. این به دکتر حنجره اجازه می‌دهد تا به جعبه صدای فرزند شما یا حنجره نگاهی بیندازد.
  2. استروبوسکوپی: یک آندوسکوپ کوچک، نازک و انعطاف پذیر با داشتن دوربین به آرامی از طریق بینی به ناحیه پشت گلو بالای تارهای صوتی وارد می‌شود. در این روش تشخیصی، حرکت تارهای صوتی کودک زمانی که نگرانی‌هایی در مورد قدرت، زیر و بم و کیفیت صدای او وجود دارد، مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
  3. میکرولارنگوسکوپی (تحت بیهوشی): این روش تشخیصی بندرت مورد نیاز است. چرا که این یک روش تحت بیهوشی بوده و نیازمند انجام دادن توسط یک دکتر جراحی حنجره برای نگاه دقیق‌تر به تارهای صوتی است و برای موارد گیج‌کننده‌تر یا درمان دشوارتر در نظر گرفته می‌شود.

درمان پولیپ حنجره

از آنجایی که پولیپ ها به احتمال زیاد نتیجه استفاده نامناسب یا طولانی مدت از صدا هستند، یک دوره درمان صوتی برای کمک به کاهش فشار توصیه می‌گردد.

در صورت عدم پاسخ به درمان و در صورت قابل توجه بودن مشکل صدا، ممکن است برداشتن پولیپ با جراحی توصیه شود.

اگر بیماری پولیپ در تارهای صوتی تشخیص داده شود و علائم شدیدی وجود نداشته باشد، مداخله پزشکی چندان مورد نیاز نخواهد بود. بیماران را می‌توان با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود در خانه درمان کرد، مانند شستن دهان، مسواک زدن در نوبت‌های عصر، صبح و بعد از غذا، محدود کردن ارتباطات و صحبت کردن.

اما توجه به این نکته ضروری است که با این حال، روش درمانی فوق فقط به بیماران کمک می‌کند تا علائم ناراحت کننده ناشی از بیماری خود را کاهش دهند و قادر به درمان کامل و برطرف کردن التهاب مزمن حنجره و همچنین پولیپ‌های تارهای صوتی نخواهند بود، بنابراین بیماری می‌تواند به راحتی عود کند.

 

 

 

درمان mtd حنجره با منوال تراپی حنجره | درمان تارهای صوتی با ویس تراپی

درمان mtd حنجره با منوال تراپی حنجره | درمان تارهای صوتی با ویس تراپی

 

 

چشم انداز بیماران پولیپ حنجره

چشم انداز بیماران مبتلا به پولیپ تارهای صوتی زمانی خوب است که عادات صوتی را بتوان با درمان بهبود بخشید. هنگامی که نیاز به جراحی باشد، پیروی از توصیه‌های متخصص گوش و حلق و بینی پس از جراحی برای جلوگیری از استفاده نادرست از صدا و فشار آوردن و اطمینان از بهترین نتیجه ممکن جراحی بسیار ضروری خواهد بود.

مدیریت آلرژی و رفلاکس احتمالی نیز می‌تواند به کاهش التهاب قبل و بعد از درمان یا کاهش عوارض عمل پولیپ حنجره کمک کند.

مراقبت‌های بعد از عمل پولیپ حنجره

اگر صوت درمانی توصیه شود، پیگیری اولیه حدود سه ماه پس از شروع درمان به منظور ارزیابی پیشرفت و پاسخ درمانی صورت خواهد گرفت.

اگر درمان رفلاکس توصیه شود، ممکن است یک پیگیری سه ماهه در کلینیک نیز توصیه شود.

در صورت عدم پاسخ به صوت درمانی و یا درمان پزشکی، ممکن است مداخله جراحی توصیه شود. پیگیری بعد از جراحی شامل صوت درمانی با آسیب شناس گفتار کودک و مراجعه مجدد به کلینیک در حدود یک، سه، شش و ۱۲ ماه پس از جراحی خواهد بود.

سوالات متداول پولیپ حنجره

درمان پولیپ حنجره با صوت درمانی چگونه است؟

صدا درمانی باعث بهبود آسیب تارهای صوتی شده و به شما در جلوگیری از آسیب‌های بعدی کمک می‌کند. آسیب شناسان گفتار درمانی کودکان و بزرگسالان را از طریق تمرینات صوتی آموزش می‌دهند تا تنفس آنها را بهبود بخشیده، فشار گلو را کاهش دهند. بدین ترتیب رزونانس، زیر و بم و حجم بهینه را برای صحبت قوی و سالم پیدا کنند. صدا درمانگران به نوازندگان و خوانندگان حرفه‌ای آواز کمک می‌کنند تا دامنه صدا، استقامت و کیفیت صدا را بهبود بخشند. این درمان اغلب بخشی ضروری از بازیابی صدا است اما به طور معمول در کلینیک‌های غیر تخصصی گوش و حلق و بینی در دسترس یافت نمی‌شوند.

 

گفتار درمانی برای گرفتگی صدا | دکتر گرفتگی صدا

گفتار درمانی برای گرفتگی صدا | دکتر گرفتگی صدا

 

میکروسرجری یا عمل پولیپ حنجره چگونه است؟

در برخی موارد، ممکن است جراحی برای برداشتن گره‌های غیر سرطانی تارهای صوتی، کیست‌ها یا پولیپ‌ها توصیه شود. در حالی که تحت بیهوشی عمومی قرار دارید، ابزارهای جراحی کوچک از طریق دهان وارد گلو می‌شوند. جراح یک برش بسیار کوچک به فاصله دورتری از لبه لرزان تار صوتی شما ایجاد می‌کند و یک بافت کوچک از بافت مورد نظر را بر می‌دارد تا رشد آن حذف شود. این تکنیک همچنین به عنوان “فنومیکروسرجری” شناخته می‌شود، چرا که خطر ایجاد اسکار را کاهش داده و بهترین نتایج صوتی را ارائه می‌دهد. صدا درمانی بعد از میکروسرجری برای بهبودی مطلوب ضروری خواهند بود.

جراحی لیزر طناب صوتی چگونه صورت می‌گیرد؟

درمان پولیپ حنجره بدون جراحی یا به نوعی عمل پولیپ حنجره با لیزر است. برخی از انواع ضایعات تارهای صوتی را می‌توان با لیزر به راحتی خارج ساخت. این روش را می‌توان در مطب پزشک در حالی که هوشیار هستید یا در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام داد. جراح یک وسیله نازک را وارد بینی و گلو کرده و از پرتوهای لیزر برای کوچک کردن ضایعات استفاده می‌کند. استراحت صدا و صدا درمانی معمولاً پس از این روش ضروری خواهد بود. برخی از بیماران برای برداشتن کامل ضایعه تارهای صوتی به روش دوم نیاز دارند.

بعد از عمل پولیپ حنجره چه باید کرد؟

متخصص حنجره شما ممکن است داروهایی را برای درمان سرفه مزمن، رفلاکس اسید معده، آلرژی و سایر مشکلات پزشکی که ممکن است در ایجاد اختلالات صدا دخیل باشند، تجویز نماید. در صورت نیاز، متخصص حنجره شما را برای درمان بیشتر این شرایط به متخصص مناسب ارجاع خواهد داد.

آیا پولیپ حنجره با دارو درمان می‌شود؟

در بسیاری از موارد، صوت درمانی می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه از صدای خود کارآمدتر و بدون فشار استفاده کنید تا آسیب‌های وارده به مرور بهبود یابند. در برخی موارد، جراحی برای برداشتن ضایعات مورد نیاز خواهد بود. اما پس از جراحی هم، توانبخشی صدا برای اطمینان از بهترین بهبود صدا ضروری است.

آیا پولیپ حنجره خطرناک است؟

پولیپ‌ها ضایعاتی پر از مایع هستند که روی تار صوتی قرار دارند. بر خلاف پولیپ‌ها در سایر قسمت‌های بدن مانند روده بزرگ، پولیپ‌های تار صوتی خوش خیم هستند و با سرطان مرتبط نیستند. پولیپ‌ها با بسته شدن تارهای صوتی و ایجاد وقفه در تولید صدا باعث بروز علائم می‌شوند.

 

 

علت تغییر و گرفتگی صدا | درمان التهاب گلو ناشی از اسید معده

علت تغییر و گرفتگی صدا | درمان التهاب گلو ناشی از اسید معده

 

بعد از عمل پولیپ حنجره چه بخوریم؟

رژیم غذایی پس از جراحی پولیپ تارهای صوتی نقش مهمی در پیش آگهی و بهبودی بیمار دارد، زیرا تارهای صوتی در گلو در محل عبور غذا قرار دارند. بر این اساس، برخی از غذاها باید بدون تأثیر بر اندام‌های بدن، به بهبودی بیمار کمک کنند.

رژیم غذایی بعد از جراحی باید سرشار از مایعات یا آب سبزیجات باشد تا ادرار زرد روشن بماند. بر این اساس، بیماران باید از مصرف محرک‌هایی مانند مشروبات الکلی نیز خودداری کنند زیرا نوشیدنی‌های حاوی الکل می‌توانند باعث کم آبی بدن شوند.

بیمار باید پس از اولین غذای مایع، از غذاهای نرم استفاده کند تا به راحتی بلعیده شوند.

علاوه بر این، با توجه به توانایی بلع، مقدار غذا می‌تواند به تدریج افزایش یابد، اما این روند نباید خیلی عجولانه باشد. پس از جراحی پولیپ تارهای صوتی برخی از مواد غذایی مانند پوره سبزیجات، پوره سیب زمینی شیرین، فرنی و غیره در رژیم غذایی توصیه می‌شود.

جهت مشاوره و رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۲۳۶۷۰۳۶

۰۹۳۸۶۹۶۲۴۰۶

۰۹۱۲۰۴۵۲۴۰۶

۰۹۲۱۴۸۶۱۹۴۹

 

Our Score
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *