مرکز گفتار درمانی در شهرک غرب

مرکز گفتار درمانی در شهرک غرب

مرکز گفتار درمانی در شهرک غرب

 

 

 

 

در گفتار درمانی همان طور که از نام آن پیداست گفتار، مورد درمان قرار می گیرد. اگر شما هم دوست دارید بیشتر در مورد گفتار درمانی بدانید و یا به دنبال یک مرکز گفتار درمانی حرفه ای هستید توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

در این مطلب به تمامی پرسش های شما پیرامون گفتار درمانی و انتخاب بهترین کلینیک گفتار درمانی پاسخ داده می شود. پس با ما همراه باشید.

 

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی یکی از شاخه های توانبخشی به شمار می رود. این روش درمانی در واقع اختلالات مرتبط با گفتار و زبان را آسیب شناسی می کند. در گفتار درمانی به منظور بهبود وضعیت گفتار و زبان فرد از تکنیک های و اقدامات مثبتی بهره گرفته می شود.

برخلاف تصور بسیاری از افراد گفتار درمانی تنها محدود به کودکان نمی شود. و در واقع در هر سنی گفتار درمانی نتیجه موثری خواهد داشت. گفتار درمانی می تواند برای افرادی که دارای مشکلاتی چون اختلالات بلع، دشواری گفتار و اختلالات ادراک هستند بسیار مفید باشد. در واقع مراجعه به کلینیک گفتار درمانی به این افراد کمک می کند تا زندگی باکیفیت تری را تجربه کنند.

این دسته از مشکلات ممکن است بر اثر عارضه های ناگهانی یا به طور مادرزادی خود را نشان دهند. در یک کلینیک گفتار درمانی تخصصی به طور کامل کلیه امور تشخیص و درمان اختلالات گفتاری انجام می شود.

 

 

 

جهت مشاوره و رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۲۳۶۷۰۳۶

۰۹۱۲۰۴۵۲۴۰۶

۰۹۲۱۴۸۶۱۹۴۹

 

 

 

 

 

گفتار درمانگر کیست؟

تا به این جا با گفتار درمانی آشنا شدیم اما سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که گفتار درمانی توسط چه کسی انجام می شود. به پزشکی که افراد را مورد گفتار درمانی قرار می دهد گرفتار درمانگر گفته می شود.

گفتار درمانگر یا پاتالوژیست گفتار و زبان اختلالات مربوط به گفتار و زبان و بلع می پردازد، آن ها را تشخیص می دهد و به درمان آن ها می پردازد. با توجه به آن که گفتار یکی از اصلی ترین راه های ارتباطی است به نوعی می توان گفت گفتار درمانگرها یک ارتباط درمانگر می باشند.

گفتار درمانگر پس از بررسی مشکل مراجعه کننده به منظور کمک به درمان آن با متخصص مغز و اعصاب، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص اطفال، روانشناس، شنوایی شناس، کادر درمانگر ذهنی و جسمی و فیزیوتراپیست ارتباط خواهد داشت. گاهی نیاز است که گفتار درمانگر معلم کودکان و یا پرستار بیمار در صورت حضور در بیمارستان را در جریان روند درمان قرار دهد تا نتایج بهتری از درمان حاصل شود.

همچنین گاهی در صورت نیاز گفتار درمانگر با اصلاح محیط زندگی فرد سعی در ایجاد شرایط بهترین برای زندگی و در نتیجه درمان فرد خواهد داشت. مثلاً اگر فرد مراجعه کننده کودکی با مشکل لکنت زبان باشد با ارائه مشاوره به مادر و معلم مدرسه او سعی خواهد شد روند درمان لکنت او را سرعت بخشید.

 

 

 

 

گفتار درمانی مناسب چه کسانی است؟

در کل هر فردی با مشکل برقراری ارتباط با دیگران به ویژه از راه گفتار و زبان به گفتار درمانی نیاز دارد. در واقع این نیاز ممکن است در هر سنی حس شود و محدود به سن و دوره خاصی از زندگی نیست. ولی در کودکان که هنوز به سن ۶ سالگی نرسیده اند براساس سن آن ها توانایی برقراری ارتباط آن ها ارزیابی می شود.

به طور کلی می توان افرادی که به گفتار درمانی نیاز دارند را در دسته های زیر قرار داد:

 • افرادی که لکنت زبان دارند؛
  افرادی که دارای مشکلات تلفظی هستند؛
  افرادی که اوتیستیک می باشند؛
  افرادی با توان ذهنی پایین؛
  افرادی که در خواندن و نوشتن و ریاضیات دچار مشکل هستند؛
  افراد دارای مشکلات شنوایی؛
  افراد دارای شکاف کام و لب؛
  افراد دیزآتریک و آپراکسیک؛
  افرادی با اختلالات صوتی نظیر صدای گرفته و خش دار؛
  افراد دارای سرطان حنجره، سرطان گردن و سرطان زبان؛
  کودکان که گفتار و زبان آن ها تاخیر داشته و صحبت کردن را دیر شروع می کنند؛
  افرادی که بعد از صدمات مغذی مثل تومور مغزی، سکته مغزی و… گفتار ، زبان و بلع آن ها دچار مشکل می شود؛
  بیماران ام اسی
  بیماران ALS
  بیماران پارکینسون
  افرادی با اختلالات گفتاری ناشی از مشکل تنفسی
  نوزادان نارس یا درگیر بیماری خاص و با مشکل مکیدن و بلع شیر
  کودکان بیش فعال؛
  کودکان سندرون داون، سندروم ویلیامز و…
  تمامی گروه های ذکر شده نیاز دارند که به منظور گفتار درمانی، به یک کلینیک گفتار درمان تخصصی مراجعه کنند.

 

 

 • گفتار درمانی کودکان

 

مرکز گفتار درمانی در شهرک غرب

مرکز گفتار درمانی در شهرک غرب

 

از حساس ترین دوران زندگی هر فردی دوران کودکی و نوزادی او است. در صورتی که در این دوران اختلالی بروز کرده و نسبت به درمان آن اقدام نشود به مرور زمان تاثیر آن بیشتر می شود و در آینده به سختی می توان آن را درمان کرد.

علاوه بر آن در سنین نوزادی و کودکی با توجه به انعطافی که مغز داشته اختلالات راحت تر درمان می شوند. به طور معمول بیشتر مشکلات گفتار و درمان در مغز ریشه دارند. این اختلالات به طور معمول ناشی از مشکلات متابولیک، سندروم ها، ضربه و آسیب مغز و نیز عادت های نادرست و روش های تربیتی غلط والدین می باشند.

 

 

برای همین نیاز است که در گفتار درمانی کودکان به منظور بهبود روش تربیتی والدین، به والدین هم مشاوره داده شود. خیلی از والدین اگر چه به وضوح مشکلات گفتاری را در کودک خود مشاهده می کنند اما حاضر به پذیرش این موضوع نیستند و سعی در توجیه دارند. مثلاً کودکی ممکن است در سن ۴ سالگی هنوز حرف زدن را شروع نکرده است اما والدین او معتقدند که خود آن ها هم در کودکی دیر صحبت را آغاز کرده اند.

 

 

در حالی که گفتار درمانی کودک سه ساله یا گفتار درمانی کودک چهار ساله خیلی راحت تر از درمان اون در سنین بیشتر است. لذا توصیه می شود نسبت به آغاز گفتار درمانی کودکان زودتر اقدام شود. اگر چه وراثت می تواند در رشد کودکان نقش داشته باشد اما به تعویق انداختن روند درمان توسط شما به عنوان والدین، تنها فرصت بهبود بیشتر را از کودک دلبندتان خواهد گرفت.

عدم درمان این اختلالات باعث می شود فرزند شما در بزرگسالی با مشکلات و آسیب های روحی و روانی بسیاری همراه شود. از این رو توصیه می شود حتماً به منظور بررسی وضعیت فرزند خود به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کنید. حتی در صورتی که رشد کودک شما هیچ گونه مشکلی نداشت هم شما چیزی را از دست نخواهید داد بلکه می توانید با خیالی راحت تربیت کودک خود را ادامه دهید.

 

 

 

بهترین سن برای گفتار درمانی کودکان

در هر سنی ممکن است مشکلات گفتاری خود را نشان دهند. همان طور که در بخش قبلی نیز در مورد آن صحبت کردیم یکی از سنین حساس، کودکی است. اما سوالی که ممکن است برای خیلی از والدین در زمینه گفتار درمانی کودکان ایجاد شود در مورد زمان مراجعه به کلینیک گفتار درمانی برای درمان کودکان است. در ادامه نشانه های مشکلات گفتاری در سنین ۱ تا ۵ سالگی را عنوان خواهیم نمود. در صورت مشاهده هر یک از علائم در سنین ذکر شده حتماً نسبت به درمان کودک خود در کلینیک گفتار درمانی اقدام کنید.

 

 

نشانه های مشکلات گفتاری در ۱ سالگی تا ۱۵ ماهگی

ایجاد صداها و اصواتی محدود توسط کودک
عدم توانایی کودک در فهماندن منظور خود با استفاده از حرکاتی مثل تکان سر و دست یا اشاره با انگشت
عدم توانایی کودک در بیان کلماتی ساده مثل آب و بابا

 

نشانه های مشکلات گفتاری در ۱۸ سالگی تا دو سالگی

عدم توانایی کودک در بیان بخش پایانی لغات مختلف
ترجیح کودک به اشاره، به جای صحبت و بیان واضح خواسته های خود
استفاده از عبارات دو یا چند کلمه ای محدود

نشانه های مشکلات گفتاری در ۲ سالگی تا ۴ سالگی

عدم توانایی کودک در جمله سازی های ساده
محدود بودن دایره لغات کودکان و عجز او در استفاده از کلمات جدید
عدم رساندن منظور خود از طریق گفتار در اکثر مواقع

نشانه های مشکلات گفتاری در ۴ سالگی تا ۵ سالگی

مشاهده لکنت زبان در صحبت های کودک
تکرار مداوم صداها و کلمات
عدم توانایی کودک در تبعیت از دستور معلم یا والدین

توصیه می شود با مشاهده هر یک از این علائم در فرزند دلبند خود برای درمان به موقع او به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کنید.

 

 

 

 

جهت مشاوره و رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۲۳۶۷۰۳۶

۰۹۱۲۰۴۵۲۴۰۶

۰۹۲۱۴۸۶۱۹۴۹

 

Our Score
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *