شناخت پایین جامعه از خدمات گفتاردرمانی فرصت درمان را از بین می‌برد

بهترین مرکز گفتار درمانی کودکان در تهران

شناخت پایین جامعه از خدمات گفتاردرمانی فرصت درمان را از بین می‌برد

 

 

 

دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره گفتاردرمانی ایران گفت:

ناآگاهی مردم از خدمات گفتاردرمانی موجب شده تا زمان طلایی درمان از بسیاری از مراجعان گرفته شود.

 

 

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ احمدی دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره گفتاردرمانی ایران که در تالار ایوان‌ شمس برگزار شد، گفت: حوزه کاری گفتاردرمانگران از سوی جامعه شناخته شده نیست و در بسیاری از موارد گفتاردرمانی با حوزه روان‌درمانی و روان‌شناختی اشتباه گرفته می‌شود.
وی ادامه داد: اینکه اکثر مراجعان به کلینیک‌های گفتاردرمانی، اختلالات روانی و رفتاری دارند نشان می‌دهد فرهنگ سلامت و رسانه‌ها خدمات گفتاردرمانگری را به خوبی به جامعه معرفی نکرده‌اند و مردم ناآگاهانه و بدون اطلاع از کار گفتاردرمانگران وقت خود را در کلینیک‌های غیر‌مرتبط می‌گذرانند.
احمدی افزود: نبود آگاهی از خدمات گفتاردرمانی موجب شده که بسیاری از فارغ‌التحصیلان پس از خروج از دانشگاه و ورود به بازار کار مخاطبان اصلی خود را از دست دهند و انگیزه کافی برای حمایت مراجعان نداشته باشند.
وی اظهار داشت: بحث گفتار و اختلالات گفتاری از اهمیت بالایی در جوامع برخوردار است، زیرا گفتار اولین پل ارتباطی مردم با خانواده و جامعه است، اما متأسفانه با ناآگاهی مردم از خدمات گفتاردرمانی بسیاری از افراد با اختلالات گفتاری سن طلایی درمان را از دست می‌دهند و در سنین بالا خدمات گفتاردرمانی سخت‌تر می‌شود.
احمدی اضافه کرد: امیدوارم با آگاهی دادن به مردم از سوی متولیان سلامت، رسانه‌ها و انجمن‌های علمی، شاهد اهمیت گفتاردرمانی در پیشگیری و درمان باشیم و با ارجاع به موقع فرصت طلایی درمان را از دست ندهیم.
دبیر اجرایی پانزدهمین همایش گفتاردرمانی ایران یادآور شد: آسیب‌شناسی و ارزیابی و درمان اختلالات زبان و بلع، درمان تیمی در اختلالات گفتار و زبان، معرفی ابزارهای نوین ارزیابی و درمان اختلالات گفتار، زبان و بلع، شاخص رشد طبیعی گفتار و زبان، غربالگری و پیشگیری از اختلالات گفتار و زبان، گفتار مبتنی بر شواهد و رویکرد مراجعه محور در درمان اختلالات گفتار، زبان و بلع از محورهای این همایش بود که با حضور گفتاردرمانگران و متخصصان سایر عرصه‌ها برگزار شد.
Our Score
Our Reader Score
[Total: 2 Average: 3]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *