درمان لکنت زبان ناشی از ترس در کودکان | لکنت زبان در کودکان ۴ ساله

درمان لکنت زبان ناشی از ترس در کودکان | لکنت زبان در کودکان 4 ساله

درمان لکنت زبان ناشی از ترس در کودکان | لکنت زبان در کودکان ۴ ساله

 

 

 

 

مشاوره و رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۲۳۶۷۰۳۶

۰۹۱۲۰۴۵۲۴۰۶

۰۹۲۱۴۸۶۱۹۴۹

 

 

 

لکنت زبان یک اختلال گفتاری است که باعث می‌شود فرد هنگام صحبت کردن بی‎اختیار برخی از صداها، هجاها یا کلمات را تکرار یا بیان آن‎ها را قطع یا طولانی کند. در واقع وی می‎داند که چه چیزی می‎خواهد بگوید اما به‎سختی می‎تواند کلمات را بیان کند. ممکن است به نظر برسد که کلمات گیر کرده‎اند یا بارها و بارها تکرار شوند.

اگرچه لکنت زبان تمام سنین را تحت تاثیر قرار می‎دهد، اما بیشتر در کودکان ۲ تا ۶ ساله به‎دلیل ضربه مغزی، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات روانی، سابقه خانوادگی لکنت زبان و مشکلات عصبی دیده می‎شود. خوشبختانه حدود ۷۵ درصد از کودکان با گذشت زمان و طی روند تکامل بدن از این وضعیت خلاص می‎شوند.

با وجود اینکه لکنت زبان را نمی‎توان به طور کامل درمان کرد، ولی چند راهکار مانند دارودرمانی، گفتاردرمانی و درمان خانگی وجود دارد که می‎توانید بر ای بهبود گفتار خود آن‎ها را انجام دهید. ازآنجایی‎که درمان خانگی لکنت زبان با کمترین عوارض همراه است، پیشنهاد می‎کنیم در اولین مرحله به‎سراغ آن بروید.

در همین راستا، قصد داریم در این مطلب به درمان خانگی لکنت زبان بزرگسالان و کودکان، درمان گیاهی لکنت زبان در بزرگسالان و کودکان و غذاهای مفید برای درمان این مشکل اشاره کنیم. با ما همراه باشید!

چندین راه درمان خانگی لکنت زبان

بیش از ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان درگیر این اختلال هستند. تقریبا ۵ تا ۱۰ درصد کودکان در مقطعی از زندگی خود دچار لکنت زبان می‎شوند و معمولا در عرض چند ماه یا چند سال مشکل آن‎ها برطرف می‎شود. مداخله زودهنگام می‎تواند به کودکان در غلبه بر لکنت زبان کمک زیادی کند.

قابل ذکر است که از هر ۴ کودک ۱ نفر این مشکل را تا بزرگسالی خواهد داشت و می‏تواند به یک اختلال ارتباطی مادام‎العمر تبدیل شود. با وجود اینکه بسیاری از روش‎های درمانی جدید برای لکنت زبان ابداع شده‎اند، اما روند درمان این مشکل همیشه دشوار بوده است. زیرا یک وضعیت بسیار شخصی و روانی است که به عوامل بیرونی و درونی زیادی بستگی دارد.

برخی از افراد هستند که پس از توصیه‎ گفتاردرمان و پزشک روش‎های درمان خانگی لکنت زبان را امتحان و به نتایج مطلوبی دست پیدا کرده‎اند. زیرا شرایط خاصی مانند استرس و خستگی می‎توانند لکنت را بدتر کنند. با مدیریت این موقعیت‏ها، ممکن است افراد بتوانند روند گفتار خود را بهبود بخشند. در اینجا چند راهکار وجود دارد که شما یا فرزندتان می‎توانید برای کاهش علائم لکنت به آن‌ها توجه کنید.

آهسته صحبت کردن را تمرین کنید

یکی از موثرترین راه‌ها برای جلوگیری از لکنت زبان این است که آهسته‌تر صحبت کنید. عجله کردن برای بیان افکار ذهنی می‎تواند باعث تسریع گفتار یا مشکل در ابراز کلمات شود.

پس همیشه قبل از شروع به صحبت کردن چند نفس عمیق بکشید و به‎آرامی پیش بروید. اضافه کردن یک مکث کوتاه بین عبارات و جملات برای کمک به کاهش سرعت گفتار واقعا کمک‎کننده است. اجازه بدهید اطرافیانتان بدانند که این کار را از روی عمد انجام می‎دهید و نسبت به شما کمی صبور باشند.

از بیان کلمات محرک اجتناب کنید

اگرچه این روش درمان خانگی لکنت زبان برای کودکان توصیه نمی‎شود، اما برخی از بزرگسالان ممکن است بخواهند از بیان کلمات خاصی که باعث لکنت زبان آن‎ها می‎شود اجتناب کنند. در این مورد، تهیه فهرستی از این کلمات و یافتن جایگزین‎هایی برای آن‎ها می‎تواند مفید باشد.

با صدای بلند متن یک کتاب را بخوانید

درمان لکنت زبان ناشی از ترس در کودکان | لکنت زبان در کودکان 4 ساله

درمان لکنت زبان ناشی از ترس در کودکان | لکنت زبان در کودکان ۴ ساله

درمان خانگی لکنت زبان

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود لکنت زبان، مقابله با این مشکل است. به‎همین‎دلیل، توصیه می‎کنیم که متنی را انتخاب کنید و آن را با بیشترین سرعت ممکن بخوانید. احتمالا در ابتدا اشتباهات زیادی مرتکب خواهید شد و چند کلمه را جا می‎اندازید، اما باید بدون توجه به کیفیت زبان یا تلفظ کلمات، ادامه دهید.

این روش درمان خانگی لکنت زبان را بخشی از سبک زندگی خود قرار دهید و هر روز حداقل یک ساعت با صدای بلند متن را بخوانید. بدین‎شکل، شما به بیان کلمات عادت خواهید کرد و وضعیت شما با توجه به صحبت‎های روزمره نیز بهبود می‎یابد.

رویکرد ذهن‎آگاهی را تمرین کنید

لکنت کودکان
درمان خانگی لکنت زبان

ذهن‎آگاهی یک راه اثبات‎شده برای کاهش اضطراب و استرس است. تحقیقات ثابت کرده‎اند که بین تأثیرات ذهن‎آگاهی و ابزارهای لازم برای مدیریت لکنت زبان یک همپوشانی وجود دارد.

در واقع، ذهن‎آگاهی نوعی مراقبه است و به شما این امکان را می‎دهد که آرام باشید و بر روی افکار یا یک عمل خاص خود متمرکز شوید. بزرگسالان و کودکان همگی می‎توانند برای کمک به بهبود لکنت زبان آن را تمرین کنند.

نحوه بیان و شیوه ابراز کلمات خود را ثبت کنید

ضبط صدا می‎تواند به شما کمک کند تا روند پیشرفت خود را بهتر درک کنید. از طرفی، در آشکار کردن کلمات یا عباراتی که شما را به لکنت می‎اندازد نیز موثر است. اگر متوجه شدید که گوش دادن به صدای خودتان آزاردهنده است یا باعث اضطراب شما می‎شود، به‎آرامی پیش بروید.

ناروانی طبیعی گفتار

گفتار کودکانه /لکنت / گفتار درمانی

درمان خانگی لکنت زبان

ازآنجایی‎که تمرین‎های خانگی واقعا موثر هستند، با یکی از دوستان نزدیک یا اعضای خانواده تماس بگیرید تا ببینید آیا می‎تواند برای ساعاتی با شما بنشیند و صحبت کند. تمرین راهکارهای ذکرشده در یک محیط امن ممکن است به شما کمک کند که با خودتان و نحوه صحبت کردنتان احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

پیوستن به یک گروه خودیاری با سایر افرادی‎که لکنت دارند نیز ممکن است مفید باشد. هم‎چنین ممکن است باعث شود که احساس کنید تنها نیستید. در مقاله‎ای با عنوان درمان خانگی لکنت زبان کودکان نی نی سایت، به نکاتی در این زمینه اشاره شده است.

نکاتی در مورد درمان لکنت زبان کودکان در خانه

درمان لکنت زبان کودکان در خانه

ازآنجایی‎که درمان خانگی لکنت زبان کودکان به‎آسانی بزرگسالان نیست و نیاز به حمایت والدین و مراقبان دارد، در ادامه به نکاتی در این زمینه اشاره خواهیم کرد:

  • با دقت به حرف‏های کودک گوش کنید و از تماس چشمی مناسب استفاده کنید.
  • از تکمیل کلمات یا عبارات کودک خودداری کنید.
  • از قطع صحبت، اصلاح یا انتقاد از کودک اجتناب کنید.
  • میزان استرس را در خانه به حداقل برسانید، زیرا استرس می‎تواند علائم لکنت زبان را بدتر کند.
  • از قرار گرفتن کودک در موقعیت‌هایی که به او فشار روحی وارد می‎شود یا او را ملزم به صحبت کردن در مقابل دیگران می‌کند، اجتناب کنید.
  • اگر بدرفتاری در مدرسه در نتیجه لکنت زبان کودک اتفاق می‎افتد، حتما با معلم او صحبت کنید.

در مطلبی با عنوان درمان خانگی لکنت زبان کودکان نی نی سایت نیز به چنین نکاتی اشاره شده است.

برای درمان لکنت زبان چه بخوریم؟

از غذاهای مفید برای درمان لکنت زبان می‎توان به موارد زیر اشاره کرد.

انگور فرنگی برای درمان لکنت زبان

انگور فرنگی مدتی است که برای درمان مشکلاتی مانند لکنت زبان استفاده می‎شود. چراکه سرشار از آهن است که به گردش خون مناسب در اندام‎های گفتاری شما مانند زبان کمک می‎کند. بهتر است به‎صورت خام مصرف شود و هر روز چند تکه از آن را بجوید. هم‏چنین می‌توانید آن را در کمی کره یا روغن زیتون سرخ‎کرده یا به صورت خشک‎شده با نمک میل کنید.

خرما برای درمان لکنت زبان

خرما برای درمان لکنت زبان

مصرف خرما یک درمان موثر برای بهبود قدرت بیان است. چراکه این میوه بسیار مغذی می‎تواند به تحریک ماهیچه‎های دهان کمک کند. خرما هم‎چنین صدای شما را صاف و سنگین می‎کند و به شما کمک می‎کند گفتار خود را به طور موثرتری کنترل کنید. نشان داده شده است که خوردن منظم خرما علائم اختلالات گفتاری را برای بسیاری از افراد بهبود می‎بخشد.

اگر دوست ندارید خرما را به‎صورت خام مصرف کنید، جوشاندن آن در شیر و نوشیدن این ترکیب قبل از خواب عالی است. این کار صدا و گلوی شما را آرام می‎کند و بعد از یک تا دو ماه می‎توانید خیلی راحت‎تر افکار خود را بیان کنید.

کره برای درمان لکنت زبان

مصرف کره یک درمان خانگی عالی برای رفع مشکلات لکنت زبان است. جالب است بدانید که در گذشته نیز از این ماده غذایی برای درمان بسیاری از مشکلات مربوط به مغز استفاده می‎شده است. زیرا حاوی مقدار زیادی چربی مفید است و به تقویت قدرت مغز و افزایش تمرکز کمک می‎کند. این مساله به‎نوبه‎خود به شما این امکان را می‎دهد که آزادانه و بدون تردید صحبت کنید.

یک قاشق غذاخوری کره را حرارت دهید تا ذوب شود. آن را با یک قاشق غذاخوری آب انگور فرنگی یا بادام خیسانده و آسیاب‎شده مخلوط کنید تا خمیری شفابخش و مفید درست شود. هر روز همراه با وعده‎های غذایی خود آن را مصرف کنید.

بادام برای درمان لکنت زبان

بادام یکی از غنی‎ترین آجیل‎های موجود در بازار و حاوی ویتامین A و اسیدهای چرب امگا ۳ است. عملکرد مغز را تقویت، ظرفیت حافظه و قدرت تمرکز را افزایش می‏دهد و به شما کمک می‎کند تا افکار و ایده‏های خود را به‏وضوح بیان کنید.

بهترین راه برای استفاده از بادام این است که ۱۳ تا ۱۴ عدد بادام را در طول شب در آب گرم خیس کنید. صبح روز بعد پوست آن‎ها را جدا کرده و مصرف کنید.

روش‎های درمان لکنت زبان در طب سنتی

خوشبختانه طب سنتی نیز راهکارهای خوبی برای درمان گیاهی لکنت زبان بزرگسالان یا درمان گیاهی لکنت زبان در کودکان دارد. از داروهای گیاهی موثر می‎توان به موارد زیر اشاره کرد.

فلفل سیاه

درمان لکنت زبان در طب سنتی
درمان لکنت زبان در طب سنتی

فلفل سیاه یکی از داروهای گیاهی باستانی است که برای درمان مشکلاتی مانند لکنت زبان مورد استفاده قرار گرفته و نتایج مثبتی به همراه داشته است. زیرا یک دانه بسیار مغذی است که به افزایش تولید بزاق کمک می‎کند و ماهیچه‎های دهان از جمله زبان را تحریک می‎کند. به‎طوری‎که بعد از مصرف آن کلمات به‎آرامی از زبان شما بیرون می‎آیند و در تلاش برای بیان مشکل کمتری خواهید داشت.

بهترین راه برای استفاده از فلفل سیاه این است که ۷ تا ۱۰ دانه فلفل سیاه را در آب بکوبید تا به شکل خمیری درآید. برای خوش‎طعم‎تر شدن می‎توانید کمی شکر به آن اضافه کنید.

عسل و نمک

اگر به‎دنبال یک درمان خانگی آسان و در عین حال بسیار موثر برای مشکل لکنت زبان خود هستید، یکی از بهترین چیزهایی که می‎توانید امتحان کنید عسل و نمک است. هم عسل و هم نمک دارای خواصی هستند که به تسکین ماهیچه‎های دهان و افزایش عملکرد عصبی کمک می‎کنند.

یک قاشق غذاخوری عسل بردارید و چند قاشق نمک در آن حل کنید. این مخلوط را دو بار در روز، صبح و قبل از خواب، روی زبان خود بمالید تا در صحبت کردن مشکلی نداشته باشید.

روغن براهمی

روغن براهمی یکی دیگر از مواد طبیعی است که به طور عمده در شبه قاره هند یافت می‎شود. ماهیچه‎های بدن را آرام می‎کند و یکی از قدیمی‎ترین داروهایی است که برای تقویت عملکرد مغز استفاده می‎شود. ازآنجایی‎که لکنت زبان در درجه اول یک مشکل روانی و عصبی است، روغن براهمی برای درمان چنین شرایطی ایده‎آل است.

دو تا سه قاشق غذاخوری از آن بردارید و در مایکروویو گرم کنید. روغن داغ را حداقل به مدت نیم‎ساعت روی پوست سر خود ماساژ دهید. این کار را هر روز انجام دهید تا در عرض یک ماه بهبود قابل توجهی در وضعیت خود مشاهده کنید.

برگ بو

درمان لکنت زبان در طب سنتی

برگ بو خواص درمانی فوق‎العاده‎ای دارد و جویدن یا خوردن آن همراه با وعده‎های غذایی می‎تواند ضخامت زبان شما را کاهش دهد و از بروز لکنت زبان جلوگیری کند. برگ بو هم‎چنین برای سلامت مغز شما عالی است، زیرا گردش خون را افزایش می‎دهد و نورون‎ها را سالم و در شرایط عالی نگه می‎دارد.

یک برگ بو با اندازه متوسط ​​را کاملا بشویید و آن را زیر زبان خود قرار دهید. این کار را هر روز به مدت حداقل چند ماه انجام دهید تا شاهد بهبودی در وضعیت خود باشید.

چای بادرنجبویه

درمان لکنت زبان در طب سنتی

چای بادرنجبویه برگرفته از طب سنتی چین است که برای آرام کردن بیماری‎های عصبی و مشکلات روانی استفاده می‎شود. بادرنجبویه مملو از خواص درمانی، آنتی‎اکسیدان‎ها و سایر ترکیبات خوب است که نه تنها کل سیستم بدن شما را خنک می‎کند، بلکه عملکرد مغز را نیز تقویت می‎کند. نوشیدن روزانه یک فنجان از این داروی گیاهی لکنت زبان به مدت دو تا سه ماه، می‎تواند بسیار مفید باشد.

با توجه به اینکه خطر بروز واکنش آلرژیک برای درمان لکنت زبان کودکان با داروی گیاهی در طب سنتی وجود دارد، پیشنهاد می‎کنیم پیش از هرگونه اقدامی با متخصص مشاوره کنید

درمان لکنت زبان ناشی از ترس در کودکان | لکنت زبان در کودکان 4 ساله

درمان لکنت زبان ناشی از ترس در کودکان | لکنت زبان در کودکان ۴ ساله

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شما باید به‎محض بروز علائم لکنت زمان به پزشک مراجعه کنید. این مساله در مورد کودکان اهمیت بیشتری دارد و به تسریع روند بهبودی آن‎ها کمک می‎کند. در کنار آن، شروع درمان خانگی لکنت زبان واقعا موثر است. البته بهتر است از ایمن بودن هرکدام از راهکارهای ذکرشده، به‎ویژه انواع داروی گیاهی لکنت زبان کودکان، برای فرزند خود مطمان شوید.

درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری را ندارید، توصیه می‌کنیم از خدمات دکتر اطفال آنلاین یا دکتر آنلاین مغز و اعصاب پذیرش۲۴ استفاده کنید. مشکلات خود را مطرح‌ کرده و از مشاوره بهترین متخصص گفتاردرمانی یا پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال برای درمان استفاده کنید

پاسخ به سوالات متداول در زمینه درمان خانگی لکنت زبان

در این بخش می‌توانید پاسخ تعدادی از ابهامات ذهنی خود را بیابید.

۱. درمان خانگی لکنت زبان در کودکان به چه شکل است؟

کودکان برخلاف بزرگسالان نیاز به نظارت والدین دارند تا بتوانند تمرینات لازم را انجام دهند و مصرف مواد غذایی مفید را در برنامه غذایی خود بگنجانند. علاوه بر این، درمان گیاهی لکنت زبان در کودکان نیز شرایط خاص خود را دارد و نمی‎توان از همه داروهای گیاهی استفاده کرد. مشورت با متخصص طب سنتی لازم است.

۲. روند درمان خانگی لکنت زبان بزرگسالان چگونه است؟

تجربه نشان داده است که بزرگسالان علاو‎بر دارودرمانی و گفتاردرمانی به انجام تمرینات خانگی نیز نیاز دارند. زیرا نسبت به کودکان، روند درمان آن‎ها دشوارتر است و ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد. پیشنهاد می‎کنیم به تمام راهکارهای ذکرشده در این مطلب توجه کنید.

۳. غذاهای مضر برای لکنت زبان در کودکان شامل چه مواردی هستند؟

مصرف مواد غذایی با طبع سرد، ممکن است علائم لکنت زبان را بدتر کند. پس بهتر است خوردن ماست، آلو، زردآلو، خیار، نارنگی، دوغ و قره‎قروت را کاهش دهید.

 

 

 

 

مشاوره و رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۲۳۶۷۰۳۶

۰۹۱۲۰۴۵۲۴۰۶

۰۹۲۱۴۸۶۱۹۴۹

Our Score
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *