درمان قطعی لکنت زبان در کودکان | درمان سریع لکنت زبان

درمان قطعی لکنت زبان در کودکان | درمان سریع لکنت زبان

درمان قطعی لکنت زبان در کودکان | درمان سریع لکنت زبان

 

دلایل بروز لکنت زبان در کودکان، تاکنون به‌طور دقیقی روشن نشده‌است. اما لکنت نمی‌تواند علت واحدی داشته باشد. از عوامل بروز لکنت زبان میتوان عوامل بدنی ، عاطفی ، اجتماعی و … را دانست.

کودکانی که دچار لکنت زبان هستند معمولاً و از بدو پیدایش لکنت تا مرحله نهایی مراحل مختلفی مانند لکنتی که کودک آن را پذیرفته است ، لکنتی که کودک در مقابل آن واکنش نشان میدهد و لکنت پچیده میگذراند.

 

مشاوره و رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۲۳۶۷۰۳۶

۰۹۱۲۰۴۵۲۴۰۶

۰۹۲۱۴۸۶۱۹۴۹

۱٫ فشار روحی

می دانید که یک فشار روحی بیش از آستانه تحمل، موجب واکنش در نقاط ضعف شخص می شود.یکی از ضعف های کودک خردسال «زبان گفتاری» اوست که با سختی و تلاش مضاعف، درصدد درک و کسب مهارت های گفتاری می باشد.از آنجا که آستانه تحمل کودک پایین است، پس یک فشار روحی می تواند به صورت واکنشی چون گریه، پرخاش و… یا شکسته شدن زبان گفتاری (لکنت زبان) جلوه کند. معمولاً با قطع عامل فشار روحی (مانند ترس از سگ)، عکس العمل (گریه) به تدریج از بین می رود، اما اگر در همان مدت که گفتار او دچار واکنش شده(لکنت)، مرحله «و» رشد زبان را بگذراند، به مفهوم این است که شیوه گفتار آشفته کودک، الگوی گفتارهای بعدی او خواهد بود و این یعنی شروع «لکنت زبان». پیشگیری: دور نگه داشتن کودک از هر گونه فشار روحی بیش از آستانه تحمل او.

تاثیر فشار روحی در لکنت زبان کودکان
تقلید و الگوبرداری کودک و تاثیر آن در لکنت زبان

۲٫ تقلید و الگوبرداری کودک

کودک در مرحله «د» رشد زبانی، مانند دستگاه ضبط و پخش صوت، گفتاری را که می شنود، تقلید می کند. اگر کودک با شخصی لکنت دار در تماس باشد و شیوه گفتار او را الگو قرار داده و آن را از مرحله «و» رشد زبانی خود عبور دهد، به منزله شروع لکنت او خواهد بود. از آنجا که محققان غربی (به خصوص دکتر فریزر، رئیس بنیاد گفتار آمریکا) منکر «تقلید» هستند و این نکته در امر «پیشگیری» اهمیت بسیار دارد، در تاثیر آن همین بس که حالت و نوع لکنت کودک در اوایل، کاملاً مانند شخصی خواهد بود که از او الگوبرداری کرده است.پیشگیری: نگذارید کودک شما ادای لکنت کسی را درآورد .

۳٫ ضعف زبان گفتاری

گاهی مهارت بیانی کودک با تاخیر توأم می شود. به عبارت دیگر، احساسات، عواطف و خواسته های کودک رشد می یابند ولی زبان گفتاری او قادر به بیان آنها نیست. خواستن و نتوانستن می تواند فشار روحی شدیدی در کودک ایجاد کرده و منجر به لکنت نوع اول شود. یا کودک با این ضعف(عدم درک سریع مفاهیم گفتاری و یادآوری و بیان کلمات و جمله بندی) با حالتی «شبه لکنت» صحبت می کند: «بابا وقتی اومدی، اومدی اِ ا بستنی بیار». او با این ترفند ناآگاهانه می خواهد هم توجه شنونده (بابا) را به خود حفظ کند و هم در جست وجوی کلمه گمشده (بستنی) می گردد.او مرتب آن خوراکی خوشمزه را از نظر می گذراند تا کلمه بستنی را به یاد آورد؛

۶ گام درمان لکنت زبان در کودکان

 

 

کتاب راز لکنت زبان

با اینکه شخص سالها با لکنت زبان دست و پنجه نرم میکند، ولی به علت اخبار غلط و پیچیدگی های ذاتی این عارضه، توانایی بررسی و درک مشکل خود را ندارد. این کتاب پرده از راز آن برمیدارد. بررسی ۶ گام درمان لکنت زبان.

حضور در گروه درمان

تجربه های متعدد نشان میدهند که بدون فعالیت در یک گروه درمان منسجم، درمان پایداری صورت نمیگیرد، و همچنین درمان جو را برای پذیرش مشکل و اقدام عملی آماده میسازد.

آموزش تکنیکهای گفتاری

آنچه سالها ذهن درمان جوی تازه وارد را درگیر خود کرده، کسب گفتار روان است! پس وقتی او با اجرای تکنیکهای گفتار طبیعی به آن دست مییابد، پیام مهمی دریافت میکند.

بازسازی ارتباطات

در این مرحله از ۶ گام درمان لکنت زبان، درمان جو متوجه میشود گفتار روان، ابتدای مسیر است نه پایان آن؛ و تثبیت گفتار روان هنگامی میسر میشود که ریشه مشکل، یعنی عوارض لکنت زبان اصلاح و بازسازی شوند.

متحول شدن

با اصلاح و بازسازی عملی دیدگاهها و ارتباطات، عوارض لکنت زبان رنگ می بازد و شخص به تدریج آرام میگیرد و با زندگی آشتی میکند. گاه تحول آنچنان است که خانواده درمان جو را به حیرت می اندازد.

رهایی از بند لکنت زبان

رهایی از بند لکنت زبان به معنی آرامش و متحول شدن کیفیت ذهنی است؛ کیفیتی که برای بقیه غیرقابل دسترس میباشد. رهایی یعنی آزادی، یعنی خروج از بن بست، یعنی رسیدن به ثقلِ درون

 

 

هدف از درمان لکنت زبان کودکان

طبیعی است که هدف از انتخاب روش درمان این کودکان، شامل تغییر الگوی گفتاری آنها در شرایط مختلف و تثبیت روانی آن می باشد. در این صورت کافی است گفتار طبیعی کودک به او باز گردد، و تا پایان ۵ سالگی « قوانین پیشگیری » در مورد او اجرا شود.هدف از درمان لکنت زبان ( درمان قفل زبان ) کودکان تازه مبتلا، تثبیت گفتار روان است درمان لکنت زبان در کودکان شرایط ویژه ای دارد و دارای مراحل مختلفی است که به شرح زیر خدمت شما ارائه می گردد.

درمان لکنت زبان در کودکان شامل مراحل زیر می باشد:

 • مطالعه کتاب راز لکنت زبان توسط والدین (زیرا شناخت خوبی از این عارضه به والدین عرضه می کند) – لینک کتاب راز لکنت زبان
 • تست و مشاهده ساختار لکنت زبان ،شخصیت ورفتار کودک
 • بررسی نوع رابطه کودک با افراد خانواده ، محیط ونیز گروه درمانی کودکان
 • بررسی فرهنگ، امکانات رفت و آمد و نیز پیگیری خانواده (زیرا درمان تا مرحله ی تثبیت به یکسال و نیم تلاش نیاز دارد)
darman 02

این مراحل که معمولا دو جلسه طول می کشد دو هدف دارد:

 1. آشنایی خانواده با محیط درمان و نیز کسب اطلاعات از والدین دیگر
 2. تشخیص مربی که آیا مشخصات کودک برای درمان لکنت زبان مناسب است یا خیر؟

اصلاح تنفس

در این جلسات با انجام تمرینات ساده ای تلاش می شود تا دم و بازدم کودک منظم گردد.

یادگیری تکنیک های گفتاری

دراین جلسات، اجرای تکنیک های گفتاری (که از گفتار طبیعی برداشت شده اند)، به کودک آموزش داده می شود. دراین مرحله کودک قادر میشود با اجرای دم و بازدم صحیح و نیز اجرای این تکنیک ها ، گفتاری طبیعی و بدون لکنت از خود نشان دهد.

آموزش تکنیکهای گفتاری به والدین

جلسات مشاوره با یک یا همه ی افراد خانواده (و گاه با مربی مهد کودک)

گروه درمان لکنت زبان در کودکان

یکی از اساسی ترین ابزارهای لازم برای درمان لکنت زبان در کودکان، تشکیل یک گروه درمان منسجم و منظم می باشد تا بتوان تمرینات خاص گفتاری را در چارچوب های تعیین شده در ارتباط با یکدیگر اجرا و اصلاح نمود. این تمرینات به همراه مشاوره و نیز تمرینات منزل، روز به روز توانایی های گفتاری کودک را در ارتباطات مختلف افزایش می دهد.

شاه کلید مسیر درمان را می توان در فعالیت در گروه درمان دانست، زیرا کودک شیوه ی تعامل با دیگر دوستان را می آموزد و به تدریج عوارض بیماری او کاهش می یابد.

 • اضطراب
 • پرخاشگری
 • زودرنجی
 • حساسیت
 • پر توقعی

 

بررسی رفتارهای کودکان دارای لکنت زبان در سنین مختلف:

۱٫ رفتار خردسالان تازه مبتلا

علت لکنت کردن خردسالان تازه مبتلا، پیروی از الگوی گفتاری است که در اثر فشار روانی بیش از آستانه تحمل، و یا در اثر تقلید از گفتار لکنت دار افراد دیگر حاصل شده است. خردسال در این مرحله، قادر به تجزیه و تحلیل طریقه حرف زدن خود نمی باشد و نمی تواند به تفاوت گفتارش با بقیه پی ببرد؛ زیرا او فقط می تواند به موضوع بیندیشد نه به چگونگی گفتار خود. به همین علت، خردسال تازه مبتلا رفتار و واکنش خاصی نسبت به لکنت خود بروز نمی دهد. بهترین واکنش والدین در این مرحله، مراجعه به گفتار درمانی است. بدترین واکنش والدین، انگولک کردن و در نتیجه آگاه شدن فرزند نسبت به اشکال گفتاری پیش آمده است:

 • درست صحبت کن!
 • چرا اینجوری حرف می زنی؟!
 • اگه بازم تکرار کنی می زنم ها…!
 • عزیزم سعی کن مثل من حرف بزنی.
 • هر وقت دیدی داری گیر می کنی، یه نفس عمیق بگیر.
 • عجله نکن، از اول بگو.
 • اگه خوب حرف بزنی و لوس بازی در نیاری، می برمت پارک.

هرگز فرزند خود را با این حرفها آزرده نکنید، زیرا او فقط از الگوی خویش پیروی می کند نه از الگوی شما وقتی از خردسال تازه مبتلا می خواهیم که خوب صحبت کند، او اصلا منظور ما را درک نخواهد کرد

درمان لکنت زبان در کودکان

بسیاری از یادگیریهای کودکان، از جمله لکنت زبان، از طریق تقلید حاصل میشود

۲٫ رفتار کودکان پیش دبستان

مرحله ای است که کودک متوجه لکنت خود شده است و نسبت به آن واکنش نشان می دهد:

رفتار کودکان پیش دبستان
 • هنگام گیر کردن دست خود را جلوی دهانش می گیرد تا اطرافیان متوجه لکنت او نشوند.
 • از والدین خود می پرسد « مامان/ بابا من چرا اینجوری حرف می زنم؟!
 • هنگام اسپاسم شدید، از صحبت کردن امتناع می ورزد.
 • گاهی شاهد عوارض لکنت در او هستیم؛ مانند عصبیت، زودرنجی، پرخاشگری، بهانه جویی، و …

بهترین اقدام، مراجعه به گفتار درمان است.    

بدترین اقدام:

 • رها کردن کودک با این باور که خودش خوب خواهد شد.
 • اجرای توصیه های من درآوردی دوستان و آشنایان.
 • مراجعه به پزشک، روانشناس، روانپزشک و مشاور.
رفتار کودکان دبستانی در درمان لکنت زبان

۳٫ رفتار کودکان دبستانی

کودکی که به دبستان می رود، از دو جهت مورد تهدید قرار می گیرد:

۱٫ او دیگر قادر است به چگونگی گفتار خویش پی ببرد و درک کند که با بقیه متفاوت است ( شروع احساس متفاوت بودن )

۲٫ همکلاسها به سنی رسیده اند که بتوانند با اشاره به گفتار متفاوت او، لوازم شوخی و خنده خود را فراهم آورند.

لکنت زبان در کودکان

کودک در این مرحله، در معرض فشارهای متعددی قرار می گیرد:

 • ورود به مدرسه و تغییر جو آموزشی
 • عوارض جانبی گسترده ای که در پی احساس متفاوت بودن حاصل می شود
 • مقابله با رفتارهای ناآگاهانه برخی دوستان؛ و گاه رفتار ناآگاهانه برخی آموزگاران

اگر به اینها رفتارهای ناشیانه – مانند سفارش والدین به مسئولان مدرسه – و اقدامات ناموفق در درمان هم اضافه کنیم، کودک در گرداب سهمگینی قرار می گیرد:

 • با دوستان به زد و خورد می پردازد
 • پنهانی گریه می کند
 • از محیط مدرسه و تحصیل متنفر می شود
 • بهانه جو و ناسازگاری پیش می گیرد
 • به تدریج راههای پنهانکاری لکنت خود از دید دیگران را می آزماید و به شدت به آنها تکیه می کند

* یکی از اقدامات معمول والدین در این شرایط، مراجعه به آموزگار و مدیر مدرسه می باشد؛ تا از بچه ها بخواهند ادای او را در نیاورند. ولی این عمل، اغلب نتیجه عکس می دهد. از یکسو کودک بیشتر خود را متفاوت حس می کند؛ و از سویی دیگر، هر گاه همکلاسها کم بیاورند، نصیحت بزرگترها را زیر پا می گذارند.

درمان لکنت زبان در کودکان و تثبیت درمان

بسیاری از کودکان بعد از دوره ای کوتاه ، در اغلب موارد گفتاری روان از خود نشان می دهند،

ولی گفتار آنها در این مرحله شکننده است و به طور معمول در اثرانجام ندادن تمرین ها ، عدم فعالیت در گروه و یا دراثریک شوک می تواند آثار خود را نشان دهد .

تثبیت درمان مرحله ای است که کودک سن ۵ سالگی را گذرانده است و در همه ی موقعیت ها،گفتاری طبیعی از خود نشان میدهد.

برای کودکان دبستانی ،گزارش خانواده از گفتار طبیعی در موقعیتهای گوناگون (مدرسه، خانواده، تلفن، غریبه، خرید و…..) ضرورت می یابد.

بعد ازمراحل فوق ،کودک باید به تدریج و با زاویه ای ملایم مسیر درمان لکنت زبان را به پایان برساند.

درمان لکنت زبان در کودکان یا درمان والدین

مدتی است که موضوع « والدین درمانی » به جای « درمان لکنت خردسالان » از طرف درمان کنندگان این عارضه مطرح می شود .

لکنت خردسال که به یقین در اثر فشار روانی یا تقلید آغاز گردیده ، به « تغییر الگوی گفتاری » نیاز دارد ، که والدین باید در این خصوص با گفتار درمان همکاری نمایند . تردیدی نیست اگر کودکی در معرض مشاجرات و اضطراب های غیر معمول قرار داشته باشد ، لازم است ضمن تغییر الگوهای گفتاری ، او را از احساس ناامنی و اضطراب که با لکنت زبان پیوند دارند دور ساخت .

ولی اگر به جای درمان لکنت ، فقط به اصلاح روابط و رفتارهای معمول والدین پرداخته شود ، کاری به خطا و دور از منطق خواهد بود . داستان امیرعباس _که صدها مورد از این ماجراهای باور نکردنی را شنیده ایم _ معرف دیدگاه « والدین درمانی » است .

نباید نادیده گرفت که گاهی ممکن است اصلاح رفتارهای اضطراب زای والدین ، جو زندگی خردسال را متحول سازد ، که اگر این تحول قبل از « مرحله تثبیت گفتاری » صورت پذیرد ، این امر می تواند شرایط را برای تغییر الگوی گفتاری خردسال مناسب تر سازد ؛ ولی اگر سن از ۵ و ۶ فراتر رود ، دیگر نمی توان به اینگونه مشاوره ها دل بست .

اگر بخواهیم لکنت کودک را بدون در نظر گرفتن مشکل گفتاری او ، و فقط با مشاوره به والدین درمان کنیم ، مانند این است که دست پدر و مادر را به جای دست بچه گچ بگیریم !

۲۱ سال پیش از یک متخصص کودکان آمریکا رفته پرسیدم : چرا برای بچه های لکنت دار دارو تجویز می کنید ؟

پاسخ : ما دارو را به خاطر خود بچه نمی دهیم ، بلکه انواع ویتامین ها را تجویز می کنیم تا مادر فکر کند برای فرزندش دارد کاری صورت می گیرد و به این طریق مادر را آرام می کنیم .

رفتار والدین در برابر درمان لکنت زبان در کودکان:

صحبت در مورد برخورد والدین با لکنت فرزند، موضوعی بسیار اساسی، پیچیده و گسترده است. اخبار و اطلاعات نادرستی که از منابع آکادمیک و متفرقه منتشر می شود، والدین تحصیل کرده را نیز به اشتباه می اندازد. برای مثال، هنگامی که آنها از زبان استاد گفتار درمانی دانشگاه می شنوند:

« ابتدا باید نوع و اندازه لکنت فرزند شما مشخص شود »

ممکن است این والدین سالها تلاش خود را به منظور متراژ کردن و یافتن نوع لکنت فرزند به هدر دهند؛ و چنین تصور کنند که در جهت درمان وی اقدام می کنند؛ در صورتی که لکنت زبان نه قابل متراژ است و نه می توان آنرا به انواع تقسیم نمود و نه اصولا به کار درمان می آیند. یک فرد لکنت دار به شدت به والدینی نیاز دارد که اهل تحقیق و مطالعه باشند و بتوانند از زاویه دید فرزند به مشکل نگاه کنند. آنها باید بتوانند به پرسشهای زیر پاسخ دهند:

 • لکنت زبان چیست؟
 • چگونه آغاز می شود؟
 • چگونه گسترش می یابد؟
 • در صورت عدم درمان، چه آینده ای در انتظار او خواهد بود؟
 • درمان چگونه حاصل می شود؟

آنان مرتب در تدبیر راه و چاره ای اساسی برای نجات فرزند از زندان لکنت هستند و تا رسیدن به هدف آرام نمی گیرند.

تاثیر والدین در درمان لکنت زبان کودکان

اما امان از دست والدین دیگر…

گاهی برخی عوارض لکنت فرزند، در رفتار و شخصیت والدین نیز ظاهر می شود. برای مثال، سعی می کنند لکنت او را پنهان نمایند، از مراجعه به درمانگر سرباز می زنند، شکاک و زود رنج می شوند.

متاسفانه من مادران بسیاری را دیده ام که در مورد کیفیت فست فودها، مهارت آرایشگرها و امکانات هتل های خارجی ساعت ها صحبت می کنند، ولی از آنجا که لکنت فرزند را یک ضعف و شاید یک ننگ می دانند، از صحبت و تحقیق در مورد آن سرباز می زنند. چنین مادرانی که اغلب توسط دوستان گروه درمان معرفی می شوند، با مشاهده بهبود لکنت ظاهری فرزند، حتی بدون خداحافظی کلینیک را ترک می کنند!

گاهی دیده می شود مادرانی که برای درمان لکنت زبان در کودکان، او را به انواع کلاسهای هنری، ورزشی، و غیره می برند، ولی برای درمان لکنت، عذر و بهانه می آورند و وقت ندارند!

تعدادی از والدین که نتوانسته اند لکنت فرزند خود را بپذیرند، به درمانگر مراجعه می کنند ولی بنا به ذهنیت خود، اطلاعات نادرست یا اطلاعاتی را که مصلحت بدانند در اختیار درمانگر قرار می دهند. اغلب آنان ضمن اینکه به درمان اعتقادی ندارند، ولی به بیراهه های درمان کشش قابل توجهی از خود نشان می دهند!

گاهی دیده می شود اگر یکی از والدین هم لکنت داشته باشد، ممکن است ناخواسته نقش منفی در روند درمان فرزند از خود بروز دهد.

پدر و مادرهایی هم دیده می شوند که استرسها و دلنگرانیهای خود را ناخواسته به حساب فرزند لکنت دار خود واریز می کنند. مثلا از او می خواهند که اگر درمانگرچنین پرسشی کرد، تو چنان پاسخ دهی!پ

 

مشاوره و رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۲۳۶۷۰۳۶

۰۹۱۲۰۴۵۲۴۰۶

۰۹۲۱۴۸۶۱۹۴۹

Our Score
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *