ترس را از شیوه تربیتی کودکان حذف کنید

ترس را از شیوه تربیتی کودکان حذف کنید

ترس را از شیوه تربیتی کودکان حذف کنید

 

ایسنا/البرز  یک روانشناس بالینی  گفت: مادری که به محض مواجه شدن با موقعیتی نامطلوب، جیغ زده و می لرزد و به لکنت می افتد ترس خود را به آسانی به کودکش منتقل می کند، مثل ترس از رعد و برق و حشرات. متأسفانه اثر این نوع ترس ممکن است تا مدت‌ها در ذهن کودک باقی بماند.

 

مریم نوری در گفت و گو با ایسنا در خصوص علت ترس‌های کودکان  اظهار کرد:  نوعی از ترس های کودکان ترس های عمدی است، به این صورت که ممکن است علت ترس عمدی باشد؛ یعنی کودک را  خودمان از چیزی ترسانده باشیم؛ مثل ترساندن کودک از چیزهای خطرناک، نظیر آب جوش، برق، وسایل تیز و غیره. این گونه برخوردها از نادرست ترین روش های تربیتی به شمار می آید.

 

وی در ادامه در خصوص  ترس‌هایی که ریشه در تجربه‌های تلخ دارند گفت: علت ترس ممکن است تصادفی باشد، یعنی بدون آن که شما بخواهید، کودک تصادفاً در شرایط ترسناکی قرار  گرفته و می‌ترسد  مانند تجربه تلخ حمله سگ که سبب پیدایش ترس از حیوانات  می‌شود.

 

این روانشناس بالینی برخی ترس‌ها را منتقل شده از سوی والدین  دانست و افزود: ️ترس‌های اکتسابی، ترس‌هایی هستند که ممکن است از مادر به کودک سرایت کند. مادری که به محض مواجه شدن با موقعیتی نامطلوب، جیغ زده و می لرزد و به لکنت می افتد ترس خود را به آسانی به کودکش منتقل می‌کند، مثل ترس از رعد و برق و حشرات. متأسفانه اثر این نوع ترس ممکن است تا مدت‌ها در ذهن کودک باقی بماند.

 

نوری ترس‌های عاطفی را نوع دیگری از ترس‌ها دانست و در خصوص علت آن گفت: این نوع ترس ممکن است به علت هیجانات عاطفی و فشارهای روحی کودک باشد. تنش های عصبی و عاطفی ابتدا به صورت اضطراب و سرانجام به صورت ترس دائمی در کودک ظاهر می شود. مانند  اضطراب ناشی از دوری پدر و مادر که این حالت عاطفی به صورت ترس از تاریکی و تنهایی ظهور می‌کند.

 

وی در ادامه برخی والدین را مسبب احساس گناه در کودکان خود دانست و گفت: گاهی اوقات برخی از والدین، هنگامی که کودکشان قواعد اخلاقی یا اجتماعی را رعایت نمی‎کند، گناه و تقصیر را بر می انگیزند. مثلاً کودک را حین انجام کاری غافل گیر می سازند، او را تهدید می‌کنند که در صورت تکرار این کار گرفتار خشم خداوند خواهد شد و به جهنم می رود  یا در موارد دیگری مانند وقتی که کودک شیطنت می‌کند یا در خیابان بهانه خریدن چیزی را می گیرد، به او می گویند که خانه را ترک خواهند کرد یا در خیابان رهایش خواهند ساخت یا او را مسبب مرگ خودشان می‌دانند، این نوع رفتارها در کودک احساس ترس را به وجود می آورد.

 

این روانشناس بالینی کشمکش میان پدر و مادر را علت دیگری برای ترس‌های کودکان دانست و افزود: دعوای والدین و جدال دائمی آنها، کودک را دچار احساس عدم امنیت کرده و منجر به ترس او خواهد شد.

Our Score
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *